A tartalommarketing a B2C marketingben már régen megvetette a lábát, a B2B brandek azonban a jelek szerint erős lemaradásban vannak, és most sietve próbálják ezt pótolni a Content Marketing Institute jelentése szerint.
A közelmúltban két tanulmány is megjelent a témában. A másodikat a Foundation Capital készítette el, és mindkettő érdekes megállapításokkal szolgált arra vonatkozólag, hogy a B2B brandeknél milyen szerepet tölt be a tartalommarketing.
Az eredmények szerint a vizsgált vállalatok 93 százaléka alkalmazza a tartalommarketinget marketingstratégiája fontos elemeként. Közülük 47 százalék nem tudta egyértelműen megítélni ennek eredményességét, 34 százalék pedig egyértelműen pozitív eredményekről számolt be. Azok aránya, akik hatástalannak érezték a tartalommarketing alkalmazását, mindössze 17 százalék volt.
Jól mutatja a bizonytalanságot az is, hogy mindössze a marketingesek 33 százaléka rendelkezik dokumentált tartalommarketing stratégiával, míg 50 százalék azt állítja, van ugyan valamilyen stratégiája, ám egyáltalán nincsen dokumentálva – gyakorlatilag az elképzelések szintjén létezik csak.
Tekintve, hogy milyen rengeteg – és egyre számosabb – lehetőség áll ma a marketingesek rendelkezésére a tartalommarketing alkalmazására, ezek meglehetősen aggasztó statisztikák.
Mindezek mellett érdekes adat az is, hogy az előrejelzések szerint a marketingigazgatók 2017-ben már többet költenek majd technológiára, mint cégeik informatikai vezetői.
Mi kell tehát ahhoz, hogy a B2B szférában működő cégek tartani tudják a lépést?
- Szervezettség. Ha vannak megfelelő szoftvereink, platformjaink, az remek, ezeket azonban akkor tudjuk megfelelően kihasználni, ha dokumentált, alaposan megtervezett tartalomstratégiával rendelkezünk. Ha ez nincsen meg, nehezebben reagálunk majd, nehézkesebbé válik a végrehajtás, eredményeinket nem tudjuk összehasonlítani az elvárásokkal, céljainkat nem tudjuk a szervezeten belül eléggé hatékonyan kommunikálni. Ha nincsen meg a megfelelő stratégia, legerősebb eszközeink hatékonysága is csökken.
- Kutatás. Sok ígéretes platform kínálja magát, de nem érdemes túlságosan hamar elköteleznünk magunkat. A stratégia végrehajtásához jó esetben két-három platform is elegendő, ha azonban elsietjük, két-háromszor ennyi felületen teríthetjük szét feleslegesen erőinket.
- Mérés! Mindig kövessük figyelemmel, hogyan válik be a stratégia, készítsünk esettanulmányokat, statisztikákat. Hiába pozitívak a mutatóink, ha végül kiderül, hogy túl sokat költöttünk valamire, ami túlságosan kevés megtérülést hozott.
0 hozzászólás